Der zināt: Gandrīz 2000 Latvijas bērnu kļuvuši par kārtīgas un regulāras zobu tīrīšanas vēstnešiem – noslēgusies informatīvā kampaņa „Man ir tīri zobi!”

Virsraksts

Gandrīz 2000 Latvijas bērnu kļuvuši par kārtīgas un regulāras zobu tīrīšanas vēstnešiem – noslēgusies informatīvā kampaņa „Man ir tīri zobi!”

Pamatteksts

​Veselības ministrijas un Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) kampaņas „Man ir tīri zobi!” ietvaros visos Latvijas reģionos norisinājās 70 nodarbības vairāk nekā 20 sākumskolas un pirmsskolas izglītības iestādēs – Jēkabpilī, Jūrmalā, Madonā, Mētrienā, Ogrē, Rīgā, Talsos, Varakļānos, Saldus un Priekules novadā. Interaktīvo nodarbību laikā vairāk nekā 1800 bērniem tika stāstīts par mutes dobuma un zobu kopšanas paradumiem, kā arī mutes dobuma un zobu profilakses nepieciešamību. Kampaņa notika šī gada novembrī un decembrī.

Nodarbību laikā bērni iepazinās ar informatīvās kampaņas vēstnešiem – zobiņu Baltiņu, zobugrauzi Urķi un zobu suku Čaklīti, kā arī zobu speciālistu, kurš bērniem stāstīja par regulāru zobu kopšanas nepieciešamību un iepazīstināja ar kampaņas informatīvajiem materiāliem. Nodarbībās bērni saņēma nozīmītes-medaļas ar uzrakstu „Man ir tīri zobi!” kā apstiprinājumu, ka viņi ir kļuvuši par zobu tīrīšanas ekspertiem un tagad arī saviem vecākiem, brāļiem, māsām, vecvecākiem u.c. var pastāstīt, kā pareizi kopt zobus.

Tāpat bērni saņēma krāsojamo grāmatu, ko lasīt un krāsot kopā ar vecākiem, vēlreiz visu izrunājot par zobu kopšanu. Bērni ar lielu prieku saņēma arī īpašās uzlīmes ar attēlotu pareizu zobu tīrīšanas tehniku, ko uzlīmēt vannasistabā uz spoguļa vai flīzēm, lai neaizmirstu, kā pareizi ir jātīra zobi.

Bērni kopīgi skatījās animācijas filmu „Man ir tīri zobi!”, kur saprotamā veidā tika izskaidrots, kāpēc ir jātīra zobi, pēc tam bērni tika iepazīstināti ar filmiņas varoņiem dzīvē. Bērniem bija iespēja palīdzēt zobiņam Baltiņam atbrīvoties no zobugrauža Urķa atstātajiem netīrumiem ar zobu sukas Čaklītes palīdzību.

Inga Šmate, SPKC direktore: „SPKC dati liecina, ka tikai 42% zēnu un 62% meiteņu skolas vecumā tīra zobus vairāk nekā reizi dienā. Īpaši neapmierinoša situācija ir zēnu vidū, no kuriem 15 gadu vecumā tikai 40,5 % tīra zobus biežāk nekā reizi dienā, tādējādi būtiski pasliktinot mutes dobuma un zobu veselību. Kampaņas „Man ir tīri zobi” ietvaros īsā laika perodā esam satikušies ar gandrīz 2000 bērniem, kuri pēc nodarbības devušies mājās ar interesi par zobu kopšanu un labākām zināšanām par mutes veselību kopumā. Par kampaņas aktivitātēm esam saņēmuši pozitīvas atsauksmes no skolām un bērnudārziem - šādas lekcijas ir vērtīgas, ļoti izzinošas, interesantas, un bērniem tās ļoti patika. Šobrīd jau ir izveidojusies gara rinda ar izglītības iestādēm, kuras nākamajā gadā gaida ciemos mūsu zobu veselības ekspertus.”

Kampaņas ietvaros tika radīti dažādi informatīvi materiāli bērnu, bērnu vecāku un pedagogu izglītošanai par mutes dobuma un zobu veselību – animācijas filma „Man ir tīri zobi!”, komikss un krāsojamā grāmata „Uzzini, kā uzvarēt zobugrauzi Urķi”, metodiskie materiāli pirmsskolas izglītības iestāžu pedagogiem un sākumskolas 1. un 2. klases  pedagogiem, kā arī citi informatīvie materiāli, ar kuriem plašāk var iepazīties kampaņas mājaslapā www.tīrizobi.lv  un izmantot turpmākajā bērnu izglītošanā.

Animācijas filma „Man ir tīri zobi!” bija skatāma LTV, kā arī Vidzemes un Kurzemes televīzijas kanālos visu kampaņas norises laiku. Tāpat informācija par kampaņu bija pieejama dažādos plašsaziņas līdzekļos un sabiedriskajos transportlīdzekļos Rīgā. Savukārt kampaņas informatīvie vides materiāli Latvijas reģionos un Rīgā ir skatāmi no decembra.

SPKC atgādina, ka mutes dobuma slimības, kariess un smaganu saslimšanas ir visbiežāk sastopamās slimības, kuras izraisa sāpes, diskomfortu, samazina dzīves kvalitāti un prasa dārgu ārstēšanos. Salīdzinot ar citām Eiropas Savienības dalībvalstīm, situācija Latvijā ir vērtējama negatīvi, tāpēc ir nepieciešams pievērst īpašu uzmanību šīs problēmas aktualizēšanai sabiedrībā.

SPKC dati liecina, ka katrs ceturtais Latvijas skolēns starp ēdienreizēm našķojas vismaz 6 un vairākas reizes dienā, tādējādi būtiski ietekmējot savu mutes dobuma un zobu veselību, tai skaitā kariesa veidošanos jau agrīnā vecumā.
Plašāka informācija par kampaņu „Man ir tīri zobi!” pieejama kampaņas mājas lapā: www.tīrizobi.lv.

Kampaņu organizēja Slimību profilakses un kontroles centrs sadarbībā ar Veselības ministriju.

Plašāka informācija:
Slimību profilakses un kontroles centrs

Derīgums beidzas

 

Lejuplādēt

 

Pielikumi

Izveidoja plkst. 2015.01.08. 15:42. Autors: Portāla redaktore
Pēdējoreiz modificēts 2015.01.08. 15:42, modificējis Portāla redaktore