Der zināt: ŠOGAD ĒNU DIENĀ UZSVARS UZ INŽENIERZINĀTŅU PROFESIJĀM

Virsraksts

ŠOGAD ĒNU DIENĀ UZSVARS UZ INŽENIERZINĀTŅU PROFESIJĀM

Pamatteksts

​Šogad jau četrpadsmito reizi notiks karjeras izglītības pasākums skolēniem Ēnu diena, kurā šogad tiks īpaši akcentēta inženierzinātņu apguve un ar tām saistītās profesijas. Ēnu diena norisināsies visā Latvijā 11. februārī.

„Karjeras izvēle ne vienmēr ir viegls uzdevums, tāpēc Ēnu diena ir iespēja palīdzēt jauniešiem pieņemt šo lēmumu, iepazīstoties ar konkrētām profesijām un nozarēm un tām nepieciešamo izglītību. Ar šo pasākumu vēlamies arī uzsvērt saikni starp izglītību un karjeru, rosinot skolēnus nopietnāk pievērsties mācībām,” stāsta karjeras izglītības pasākuma Ēnu diena organizators, Junior Achievement-Young Enterprise  Latvija valdes priekšsēdētājs Jānis Krievāns.
Ik gadu Ēnu dienā tiek akcentēta kāda darba tirgum nozīmīga nozare. Šogad tās būs inženierzinātnes, jo tieši šai nozarē jau šobrīd trūkst darbinieku. Ekonomikas ministrijas pasūtītajā pētījumā par darba tirgu Latvijā redzams, ka dabas un inženierzinātņu speciālistus skar novecošanās problēma, jo gados vecākie speciālisti pakāpeniski pensionējas, taču jaunieši nelabprāt izvēlas mācīties eksaktās zinātnes.
”Latvijas ekonomikas konkurētspējas pamatā ir ražošanas attīstība, to saredz arī Latvijas uzņēmēji, tāpēc darba tirgum ir jāpieņem atbilstoši lēmumi – jauniešiem ir jāstudē inženierzinātnes, lai nodrošinātu jau šobrīd augsto pieprasījumu pēc šiem speciālistiem. Man ir patiess prieks, ka pēdējā laikā arvien vairāk tiek reklamētas inženierzinātnes, aicinot un motivējot jauniešus – mūsu ekonomikas nākotnes veidotājus – apgūt šīs zinības un kļūt par jauniem, radošiem un inovatīviem uzņēmējiem. Pateicos Junior Achievement-Young Enterprise  par iniciatīvu un izvēlēto šī gada Ēnu dienu tēmu, kā arī aicinu jauniešus izmantot šo iespēju,” norāda ekonomikas ministre Dana Reizniece – Ozola.
Secināts, ka 2020. gadā inženierzinātņu jomā Latvijā pietrūks 20 000 speciālistu. Tai pašā laikā humanitārajās un sociālajās zinātnēs vērojama pārprodukcija, kas nākotnē atsauksies uz iespējām atrast savai izglītībai atbilstošu darbu. Šajā mācību gadā valsts augstskolās tieši inženierzinātnēs un tehnoloģijās tiek piedāvāts vislielākais valsts dotēto studiju vietu skaits - vairāk nekā 4400 budžeta vietu. Inženierzinātņu profesijas ir arī vienas no labāk apmaksātajām Latvijā – ar telekomunikācijām, enerģētiku un vides inženieriju saistītajās profesijās neto alga divas līdz pat piecas reizes pārsniedz vidējo neto algu Latvijā.
“Lielākais mīts, kas šobrīd valda jauniešu prātos par inženierzinātni un eksaktajiem priekšmetiem – fiziku, matemātiku, bioloģiju un ķīmiju ir uzskatīt, ka tā ir tāda sausiņu, jefiņu lieta. Gluži pretēji, iepazīstot šo zinātni padziļinātāk, tajā var atrast tik daudz šķautnes, kas to padara par ļoti radošu. Es pat teiktu, ka inženieris ir praktiski orientēts mākslinieks. Tādēļ, lai kliedētu šo mītu aicinu visus jauniešus izmantot Ēnu dienu, lai ieraudzītu un iepazītu inženierzinātnes otru pusi,” rezumē Ēnu diena 2015 atbalstītāja SIA LatRosTrans Personāla vadītāja Marika Lapiņa.
Ēnu devēju reģistrācija un vakanču pieteikšana notiek jaunajā, lielākajā tiešsaistes karjeras izglītības biržā skolu jauniešiem - portālā www.enudiena.lv un tā plānota līdz 2. februārim. Savukārt skolēnu pieteikšanās piedāvātajām vakancēm notiks līdz 4. februārim.
Par JA-YE Latvija Ēnu dienu
Ēnu diena ir pasaulē atpazīstama un atzīta Junior Achievement karjeras izglītības programma 1.-12. klašu skolēniem, kuras mērķis ir iepazīstināt skolēnus ar dažādu profesiju un nozaru prasībām, lai palīdzētu jauniešiem izvēlēties profesiju un atbilstoši sagatavoties darba tirgum. Ēnu dienas laikā skolēni apmeklē kādu darba vietu un 4 – 6 stundu garumā vēro interesējošās profesijas pārstāvja darba ikdienu. Latvijā Ēnu diena ir biznesa izglītības biedrības Junior Achievement – Young Enterprise Latvija (JA-YE Latvija) reģistrēta preču zīme.
Par JA-YE Latvija
JA-YE Latvija ir sabiedriskā labuma organizācija un praktiskās biznesa izglītības eksperts Latvijas skolās. JA-YE Latvija ir viens no 37 Junior Achievement - Young Enterprise Europe un viens no 123 Junior Achievement Worldwide® tīkla biedriem kopš 1991. gada.

Eiropas Komisija atzinusi JA-YE Latvija par vienīgo pozitīvo iniciatīvu Latvijā, kas ilgtermiņā un metodiski nodrošina jauniešiem uzņēmējdarbības izglītību.

JA-YE Latvija katru gadu nodrošina Eiropā aprobētu un Latvijas vajadzībām pielāgotu praktiskās biznesa izglītības programmu pieejamību aptuveni 59 000 skolēnu visā Latvijā, visos izglītības līmeņos:
• Finanšu pratības ABC - sociālo zinību priekšmeta mācību un metodiskie materiāli 1.-9. klasei
• Karjeras izglītības programma Ēnu diena 1.-12. klasei
• Skolēnu mācību uzņēmumu programma 4.-12. klasei
• Līderu programma 10.-12. klasei
• Start-Up programma augstskolu studentiem
• Kvalifikācijas paaugstināšanas un tālākizglītības programmas skolotājiem.

Papildus informācija:
Antra Laumane

Derīgums beidzas

 

Lejuplādēt

 

Pielikumi

Izveidoja plkst. 2015.02.06. 11:39. Autors: Portāla redaktore
Pēdējoreiz modificēts 2015.02.06. 11:39, modificējis Portāla redaktore