Der zināt: Noslēdzies Vislatvijas Skolēnu mācību uzņēmumu Pavasara gadatirgus – uzvar ekoloģiski produkti un attīstošas spēles.

Virsraksts

Noslēdzies Vislatvijas Skolēnu mācību uzņēmumu  Pavasara gadatirgus  – uzvar ekoloģiski produkti un attīstošas spēles.

Pamatteksts

​Gadatirgus pulcēja 329 jauniešus no 50 mācību iestādēm un 33 Latvijas vietām

Šī gada Vislatvijas Skolēnu mācību uzņēmumu (SMU) Pavasara gadatirgū, ko organizēja biznesa izglītības biedrība Junior Achievement Latvija (JAL) sadarbībā ar Swedbank, uzvaras laurus plūca SMU, kuri ražo ekoloģiskus produktus un dažādas spēles.

Apbalvošanas ceremonijā žūrijas komisijas priekšsēdētājs, Biznesa augstkolas Turība valdes priekšsēdētājs Aldis Baumanis uzsvēra, ka žūrijai bija sarežģīts uzdevums un dažās nominācijās bija īpaši sīva konkurence. Tas liecina, ka SMU līmenis ir ļoti augsts un tas uzlabojas ar katru SMU gadatirgu.

Apzinoties, to, ka ikviens uzņēmums ietekmē sabiedrību ar saviem produktiem un pakalpojumiem, neatkarīgi no darbības nozares, katru gadu tiek piešķirta balva nominācijā Sociāli atbildīgākais SMU. Pamatskolas grupā šo balvu ieguva SMU Gaisma no Gaismas internātpamatskolas, kas ražo pašdarinātas dāvanas, bet vidusskolas grupā – SMU VISION no Īslīces vidusskolas, kas ražo un iznomā smilšu kino iekārtas.

Galveno balvu nominācijā Inovatīva biznesa ideja pamatskolas grupā ieguva SMU MūMaLaDa no Bērzaunes pamatskolas, kas ražo oriģinālas galda spēles sākumskolas bērniem. Savukārt, vidusskolas grupā šajā nominācijā uzvarēja SMU Latvian Wooden Sushi Form no Āgenskalna Valsts ģimnāzijas, kas piedāvā formiņas ērtai sušī pagatavošanai.

Jāatzīmē, ka vairums SMU, kas uzvarēja gan nominācijā Labākā pārdošanas komanda, gan Videi draudzīgs produkts un Labākais stends, pārstāv attīstošas vai izklaidējošas spēles un ekoloģiskus produktus.

Balvas galvenajās nominācijās pasniedza JAL partneri Swedbank, Latvijas Valsts meži, Tallink, Microsoft un Inbox.lv. Savukārt savas simpātiju balvas pasākuma dalībniekiem pasniedza LTRK, LU EVF, Banku augstskola „Par gudru uzņēmējdarbību“, Biznesa augstskola Turība, RTU Rīgas Biznesa skola, Rīga Plaza, Lattelecom „Uzņēmumam ar vislielāko biznesa potenciālu“  un Lursoft IT. Pilns uzvarētāju saraksts atrodams preses relīzes pielikumā.
Kā jau informējām, gadatirgus ietvaros notika jauno uzņēmumu izvērtēšana un apbalvošana 5 nominācijās – Sociāli atbildīgs uzņēmums, Inovatīva biznesa ideja, Labākais stends, Labākā pārdošanas komanda, Videi draudzīgs produkts. SMU izvērtēšanu veica pieredzējusi profesionāļu un akadēmisko spēku komanda, kurā bija pārstāvēta Swedbank, Rīga Plaza, Microsoft, Latvijas Valsts Meži, Lattelecom, Lursoft IT, LDDK, LTRK, Latvijas Kokrūpniecības federācija, Latvijas Universitāte, Biznesa augstskolas Turība, Banku augstskola, RTU Riga Business School, Pasākumu bode, zīmols LUDE, SIA Flora un JAL programmu absolventi.
Vislatvijas SMU Pavasara gadatirgū šogad piedalījās 122 jauniešu veidoti uzņēmumi (77 vidusskolas un 45 pamatskolas) SMU, kuri dienas garumā piedāvās savus oriģinālos izstrādājumus - kosmētiku, dažādus koka izstrādājumus, rotaslietas un aksesuārus, kā arī aplikāciju un interneta lapu izstrādes risinājumus. Detalizētāks gadatirgus dalībnieku saraksts ŠEIT.
Patlaban JAL ir reģistrējusi 814 SMU, kas par 10% pārsniedz šogad plānoto 780 reģistrēto SMU skaitu.

JAL SMU programmu un gadatirgu ilggadēji atbalsta JAL partneri Swedbank un modes un izklaides centrs Rīga Plaza.
Par JA Latvija Skolēnu mācību uzņēmumu programmu
Skolēnu mācību uzņēmumu programma (SMU) ir īpaši 4.-12. klašu skolēniem veidota mācību metode. Skolēniem tā ir iespēja, praktiski darbojoties, apgūt sava uzņēmuma izveides un vadīšanas prasmes, radīt produktus un piedāvāt tos saviem potenciālajiem klientiem. Vidēji 22% programmas absolventu ir jau iesaistījušies uzņēmējdarbībā.

Latvijas Republikas Izglītības un zinātnes ministrija ir atzinusi šo mācību metodi un rekomendē to izglītības iestādēm kā uzņēmējspēju attīstošu un pilnveidojošu mācību metodi. SMU nav juridiska statusa – tos Latvijā pārstāv tikai JAL, kas  ir Junior Achievement Worldwide programmu licences īpašniece. Šī licence ietver arī Skolēnu mācību uzņēmumu programmu.
2013./2014. mācību gadā SMU skaits pieauga līdz 711, kas ir par 33% vairāk nekā 2012./2013. mācību gadā.
2014./2015. mācību gadā JA Latvija ir reģistrējusi 814 SMU, kas par 10% pārsniedz šogad plānoto 780 reģistrēto SMU skaitu.

Par Junior Achievement Latvija (JAL)
JAL ir sabiedriskā labuma organizācija un praktiskās biznesa izglītības eksperts Latvijas skolās. JAL ir viens no 37 Junior Achievement Europe un viens no 123 Junior Achievement Worldwide® tīkla biedriem kopš 1991. gada.
Eiropas Komisija atzinusi JAL par vienīgo pozitīvo iniciatīvu Latvijā, kas ilgtermiņā un metodiski nodrošina jauniešiem uzņēmējdarbības izglītību.

JAL katru gadu nodrošina Eiropā aprobētu un Latvijas vajadzībām pielāgotu praktiskās biznesa izglītības programmu pieejamību aptuveni 60 000 skolēnu visā Latvijā, visos izglītības līmeņos:
 Finanšu pratības ABC - sociālo zinību priekšmeta mācību un metodiskie materiāli 1.-9. klasei
 Karjeras izglītības programma Ēnu diena 1.-12. klasei
 Skolēnu mācību uzņēmumu programma 4.-12. klasei
 Līderu programma 10.-12. klasei
 Start-Up programma augstskolu studentiem
 Kvalifikācijas paaugstināšanas un tālākizglītības programmas skolotājiem.

Papildus informācija:
Antra Laumane,

Derīgums beidzas

 

Lejuplādēt

 

Pielikumi

Izveidoja plkst. 2015.03.18. 9:06. Autors: Portāla redaktore
Pēdējoreiz modificēts 2015.03.18. 9:06, modificējis Portāla redaktore